Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


wolfram

Wolfram Mathematica

Mathematica představuje po dvacetiletém vývoji světové nejznámější programový systém pro provádění automatizovaných numerických a symbolických výpočtů a vizualizaci dat.

Vlastnosti a charakteristika

Systém umožňuje řešit projekty libovolného rozsahu od rutinních výpočtů až po velkosystémová řešení. Přesně charakterizovat systém Mathematica není snadné, protože v posledních letech daleko překročil hranice pojmu počítačový algebraický systém CAS (Computer Algebra System). Vysoce výkonné programovací prostředí umožňuje zpracovávat data z různých oborů, jako jsou např. geografie, biologie, chemie, ale i lingvistika, ekonomie, historie, medicína, sociální vědy, programování a mnoho dalších. Aby bylo možné vizualizovat složité výsledky výpočtů, podporuje systém vytváření interaktivních příkladů a demonstrací. Velké množství dat, které je třeba pro výpočty, získává Mathematica z on-line databází (např. historická a aktuální data o počasí, databáze chemických látek a jejich vlastností, databáze chemických prvků, údaje o zemích a městech atd.). Díky těmto možnostem mohou například vznikat příspěvky do Wolfram Demonstrations Project [29].

Možnosti využití ve výuce

Výše uvedené vlastnosti systému Wolfram Mathematica jej předurčují jako vhodný nástroj pro podporu výuky především přírodovědných a technicky zaměřených předmětů ve všech typech škol. Pro učitele nejen středních škol Mathematica může poskytnout podporu pro výklad obtížnějších partií učiva viz kap. 4.2. Jazyk systému Mathematica je navržen tak, aby umožňoval velmi snadnou manipulaci s objekty. Výukový text lze proto doplňovat dynamickými prvky. To je výhodné mimo jiné i pro domácí studium, kde si s pomocí programu MathematicaPlayer nebo přímo ve webovém prohlížeči mohou žáci jednak číst statický výukový text, ale zároveň mohou též manipulovat s těmito dynamickými prvky. Tímto Mathematica prohlubuje proces výuky způsobem, jakým klasické učebnice nedisponují, viz kap. 4.2. Formát souborů *.nb (Mathematica notebook), nezávislý na operačním systému, může být sdílen více žáky, učiteli či kolegy. Soubory ve formátu *.nb se skvěle hodí pro prezentaci seminářů, přednášek a názorných ukázek. Vzhledem k tomu, že software Mathematica je dostupný na většině univerzit a vysokých škol v České republice a samozřejmě též v řadě bank a průmyslových podniků, uplatní žáci získané zkušenosti s používáním tohoto softwaru nejen při dalším studiu ale také později v praxi. Žáci, kteří Mathematicu používají, mají výhodu v tom, že se hned na začátku seznámí s nástroji, které mohou výrazně zlepšit jejich práci na vysoké škole a později i v profesi. Jistou nevýhodou systému Wolfram Mathematica je jeho relativně vysoká cena pro komerční použití, proto firma Wolfram Research nabízí školám pronájem licencí za cca 23 000 Kč ročně. Více informací o využití systému WM na středních školách najdete na: http://www.mathematica.cz/skoly.php

Prostor pro dotazy

Vložte svůj komentář. Používání wiki syntaxe povoleno:
 
wolfram.txt · Poslední úprava: 2017/11/02 11:08 (upraveno mimo DokuWiki)

Nástroje pro stránku